Prečo práve SKINNY? zobraziť viac
Darčekové poukazy
Špičková kvalita surovín Chceš predsa to najlepší
Potrebujete poradiť ? Napíšte nám online na Facebook
SKINNY.sk - Dostaň sa do formy s nami a maj úžasnú postavu - skinny.sk
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
 

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Dôležitosť pitného režimu. Ako ste na tom s hydratáciou?
16.01.2021

Dôležitosť pitného režimu. Ako ste na tom s hydratáciou?

Pitný režim je niečo, čo väčšina z nás tak nejako odsúva na druhú koľaj v rámci zdravého životného štýlu. Opak je však pravdou. Správna hydratácia by mala byť jednou z našich priorít.

Voda je pre nás dôležitá z hľadiska termoregulácie, ovplyvňuje stav našej pokožky – napríklad má vplyv na stav našej kože, pokožky, vplyv na vznik celulitídy. Okrem toho však odvádza odpadové látky z nášho tela a naopak, rozvádza dôležité živiny po organizme.

 

Bolesť hlavy alebo únava nemusí nutne znamenať, že ste sa zle vyspali, a než siahnete po veľkom hrnčeku čiernej kávy alebo energy drinku, uvedomte si, koľko pohárov vody ste za dnešok vypili.

 

Prečo by sme mali dbať na dostatočný pitný režim?

 • pôsobí ako transportné prostredie pre živiny, elektrolyty, hormóny, krvné plyny, odpadové látky a elektrické prúdy
 • slúži ako rozpúšťadlo a vhodné prostredie pre chemické reakcie prebiehajúce v organizme
 • zvlhčuje a chráni sliznicu
 • udržuje pružnosť a odolnosť kože
 • udržuje stálosť vnútorného prostredia
 • dodáva kyslík celému telu
 • slúži na krásu našej pleti
 • reguluje telesnú teplotu
 • pomáha správnemu tráveniu
 • zabraňuje poškodeniu obličiek
 • pomáha chudnutiu

Ak totiž vypijeme nedostatočné množstvo čistej vody, naša krv bude veľmi hustá a tým dôjde k tomu, že sa živiny nedostanú tam, kde sú potrebné. Znížený príjem vody tak môže ovplyvniť náš výkon až o celých 20 %!

 

Čo hrozí s nedostatkom pitného režimu?

 • bolesť hlavy
 • zvýšené zadržiavanie vody
 • celulitída
 • ospalosť
 • zlá tvorba svalovej hmoty
 • znížená fyzická a duševná výkonnosť
 • zhoršená činnosť obehového systému
 • zhoršená činnosť obličiek
 • zlý stav kože a pleti

Ale ani s vodou by sme to nemali preháňať. Ako sa hovorí, držať sa zlatej strednej cesty. Nadbytočný príjem tiež vedie k bolestiam hlavy, ďalej opuchom, preťažovaniu obličiek alebo zvýšenému krvnému tlaku.

 

Koľko vody teda vypiť?

Vypiť by sme toho mali toľko, koľko naše telo zužitkuje. Naše telo je tvorené zhruba zo 60 % vody, ktorú počas dňa v rôznej miere vylučujeme. Preto nie je možné celkom veriť všeobecnému odporúčaniu, že každý by mal piť okolo 2 – 3 litrov denne.

Každý z nás potrebuje iné množstvo vody, ako sme už zmienili. A ako si také číslo zistiť? Celkom jednoducho, jedným výpočtom.

Svoju aktuálnu hmotnosť vynásobíte číslom 0,033. K výsledku následne pripočítate 0,1 l na každých 10 g bielkovín, ktoré prijmete zo stravy. K tejto výslednej hodnote opäť pripočítajme 1 l za každú hodinu vášho cvičenia. A posledný krok – k tomuto výsledku pripočítajte rozdiel v hmotnosti pred a po tréningu (napríklad 0,5 kg > 0,5 l).

Najlepším ukazovateľom, ako si strážiť, či máme správny príjem, alebo naopak nedostatok vody, je farba moču. Ak je svetložltá, bez zápachu a na toaletu ideme zhruba 5× – 7×, všetko je v poriadku. Nedostatočný príjem značí tmavo sfarbený moč.

Zvýšený príjem tekutín sa potom odporúča najmä osobám so zvýšenou fyzickou aktivitou, ľuďom trpiacim nadmerným potením, počas hnačky či vracania alebo obdobie horúcich letných dní.

 

 A je dôležité aj kedy piť?

Vlastne áno. Najdôležitejším časom pre prvý pohár vody je ráno. Keď potrebujeme doplniť tekutiny po dlhej noci. Než teda do seba šupnete prvý hrnček horúcej rannej vzpruhy v podobe kávy, doprajte svojmu telu pohár čistej vody alebo vody s legendárnym citrónom.

Ďalej, kedy by ste u seba mali mať pohár prvej záchrany – vody (nie vodky), je v okolí tréningu, najmä po fyzickej aktivite.

 

Spríjemnite si to!

Piť len a len čistú vodu bez chuti a zápachu sa nám môže vidieť už stereotypné, že nám to môže prestať chutiť.

Do pitného režimu však určite radí aj kvalitné čierne, zelené či ovocné sypané čaje. Rôzne zeleninové či ovocné šťavy a smoothie. Vodu môžete obohatiť o už zmienený citrón, limetku, uhorku či pomaranč.

Zaradiť je možné ak balené pramenité a minerálne vody s obsahom minerálnych látok do 1 500 mg/l.

 

Budeme radi, keď sa s nami podelíte o vaše tipy na pitný režim a aké je vaše najobľúbenejšie pitie! (okrem alkoholu, samozrejme ;))

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
 

 

 

Naše produkty sú zamerané na ženy, aj mužov. Zákazníci si našli veľkú obľubu v našich produktoch vďaka špičkovému zloženiu surovín, ktoré dávajú zmysel a pomôžu vám na vašej ceste k vysnenej postave. Naším cieľom je, aby si každý z vás našiel čas a vlastnú cestu k svojmu osobnému úspechu.

   Telefon: +420 774 258 991

   E-mail: info@skinny.sk

                          

Produkty
 

Collagen

Spaľovače

Zdravie a regenerácia

Proteíny, ktoré chutia

Výhodné balenia

Kompletná ponuka

 

 

(c) 2022 SKINNY.cz s.r.o., VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ