Prečo práve SKINNY? zobraziť viac
Darčekové poukazy
Špičková kvalita surovín Chceš predsa to najlepší
Potrebujete poradiť ? Napíšte nám online na Facebook
SKINNY.sk - Dostaň sa do formy s nami a maj úžasnú postavu - skinny.sk
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
 

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zastavte prejedanie raz a navždy
13.01.2021

Zastavte prejedanie raz a navždy

 

Pre jednu skupinu ľudí je niečo ako „prejesť sa“ absolútne normálna a relatívne bežná vec. Každý z nás sa určite niekoľkokrát za svoj doterajší život prejedol na slávnostnej večeri či oslave. Lenže potom je to druhá strana mince – záchvatovité prejedanie. A to sú omnoho hlbšie a temnejšie vody než klasické prejedenie sa z dobrého jedla.

Záchvatovité prejedanie je jednou z foriem poruchy príjmu potravy. Nie je to nič, čo by počas týždňa ustalo a nikdy sa nevrátilo. Vracia sa to, bohužiaľ. A, bohužiaľ, v najhorších fázach sa pauzy medzi jednotlivými záchvatmi skracujú a človek sa prejedá častejšie a častejšie. Čímkoľvek, kedykoľvek, v akomkoľvek množstve, až do bolestí a kŕčov.

Záchvatovité prejedanie je charakterizované konzumáciou veľkého množstva jedla vo veľmi krátkom časovom okne. Je sa, aj keď dotyčný nemá hlad a je aj to, po čom by bežne nesiahol. Výsledkom toho sú nekončiace sa výčitky, bolesť a kŕče v žalúdku, nenávistné myšlienky a pocity k sebe samým, pocity zlyhania z predpísaného plánu a zdravotné ťažkosti.

 

Ako spoznať, že trpím týmto ochorením?

  • Zjedenie obrovského množstva jedla za krátky čas
  • Hltanie jedla, konzumácia jedla, ktoré bežne nejeme
  • Aj napriek bolesti a nechuti jeme ďalej
  • Schovávanie jedla a použitých obalov
  • Pocity úzkosti, stresu, nenávisti
  • Bez pocitu nasýtenia
  • Opakované záchvaty

 

Čo spôsobuje záchvatovité prejedanie?

Jedným z faktorov je dedičnosť. Dedičná je zvýšená citlivosť na dopamín. Hormón, ktorý je zodpovedný za pocity odmeny, slasti a radosti. Ďalej pohlavie – častejší výskyt ochorenia je zrejmý u žien než u mužov. Skreslené vnímanie samého seba, emočná trauma, stresové udalosti, ostatné psychiatrické ochorenia (napríklad depresia, fóbia, posttraumatická porucha…) alebo nekontrolovateľne vzrastajúca telesná hmotnosť.

 

Zdravotné riziká

Prejedanie sa je veľmi nezdravé a nie je to niečo, čo by sme mali prehliadať, s tým, že sa to samo vyrieši. Bohužiaľ, nevyrieši. Ochorenie je úzko spojené s obezitou, pretože počas záchvatov konzumujete obrovské množstvo nadbytočných kalórií, ktoré sa veľmi ľahko ukladajú. Obezita sama osebe zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, cievnej mozgovej príhody alebo riziko diabetu.

Ďalšími rizikami je syndróm dráždivého čreva, u žien ťažkosti s otehotnením, zvýšeným rizikom rakoviny alebo problémy so socializáciou a kontakty s ďalšími ľuďmi.

 

 

Tipy, ako zastaviť záchvatovité prejedanie

1) Pracujte na svojej mysli. Ako prvý bod je dôležité rozpoznať, či máte v danej chvíli naozaj fyzický hlad, alebo vás len trápia chute a nemáte práve do čoho pichnúť. Ak vyhodnotíte situáciu, že naozaj hlad nemáte, v takej chvíli je vhodné zamestnať hlavu aj telo a začať na niečom pracovať.

Vyskúšajte prechádzkucvičeniemediáciu s dlhým dýchaním, na ktoré sa musíte sústrediť. Uvedomte si, že jedlo nám v tej danej chvíli nepomôže, iba na pár minút zabudnete na problémy, a to nič nevyrieši. Ste viac než jedlo a ste viac než telo. Ste bytosť s celým radom cestných stránok, ktoré presahujú niečo také, ako je šiška. Začnite na sebe pracovať, vzdelávajte sa ďalej, spoznávajte, učte sa.

2) Plánujte jedlo dopredu. Jedlo si plánujte dopredu a uistite sa, že jete dostatok a nejete málo. Zabudnite na nejaký čas na všetky diéty, reštrikcie a obmedzovanie. Pre vás je v tejto chvíli najnutnejšie sa uzdraviť a nájsť v jedle balans.

Jeden z najväčších problémov je, že ľudia majú vo svojom jedálnom lístku nedostatok bielkovín. Bielkoviny majú vysokú sýtiacu schopnosť, a keď vo svojom jedle budete dbať na ich dostatok, zníži sa tak riziko, že vás prepadnú nechcené chute.

3) Začnite sa na jedlo sústreďovať. Všetci to poznáme, jedna rýchla bageta po ceste do práce, rýchly sendvič v aute, keď sedíme v kolóne, alebo ľahké zobkanie počas prípravy jedla. Koľkokrát niečo jeme, keď ani nepostrehneme, že vlastne jeme. A nepostrehne to najmä naše telo. Naše črevá nemajú kedy sa vlastne pripraviť na to, že budeme jesť, žalúdočné šťavy nemajú šancu sa pripraviť na potravu, a až po tom, ako jedlo zjeme, si uvedomíme, že máme stále hlad. Alebo po celom dni, keď sme poriadne nič nezjedli, večer nás prepadnú neuveriteľné chute. A tak sa snažíme vykompenzovať celý deň. Výsledkom toho zjeme dvakrát toľko, než by sme normálne zjedli.

Chyba. Počas dňa si urobte na jedlo dostatok času. V pokoji si k nemu sadnite, odložte všetky telefóny, sociálne siete a jedlo vnímajte. Uvidíte, že budete omnoho viac zasýtení, než keby ste pripravené jedlo bezmyšlienkovite zhltli.

4) Nebojte sa jedál v reštaurácii. Jedlo z reštaurácií neberte ako vybočenie z režimu, ako nezdravé jedlo alebo prasacinu.

To, že si nejakým spôsobom jedlo plánujete, zapisujte a chystáte, neznamená, že sa musíte reštauráciám vyhýbať oblúkom. Voľte vždy jednoduché jedlá, keď najviac viete, čo obsahujú. Napríklad zemiaky či ryžu s plátkom kuracieho mäsa a zeleninovou oblohou. Nič zložité a pritom veľmi jednoduché a výživné jedlo.

5) Trpezlivosť ruže prináša. Záchvatovité prejedanie nie je nič, čo by odznelo počas týždňa ako chrípka. Bohužiaľ to vyžaduje omnoho dlhší čas na uzdravenie, preto nehádžte flintu do žita, keď sa počas vašej cesty ešte raz, dvakrát prejete. Dôležité je, že sa intervaly medzi jednotlivými záchvatmi predlžujú. To je tá správna cesta k úspechu. Uvidíte, že sa jednotlivé intervaly budú viac a viac predlžovať, až sa prestanete prejedať úplne.

6) S tým súvisí aj jeden základný bod – nájsť spúšťače prejedania. U každého je to niečo iné. Musíte sami zistiť, čo vás núti mať v jedle takú útechu, čo vás núti siahať v takej situácii po takom nadbytočnom množstve.

K tomu by aj perfektne mohlo poslúžiť vedenie denníka, keď si spätne môžete čítať, v ktorých situáciách k záchvatu dochádzalo najčastejšie, a vďaka tomu na tom pracovať. Určite nie je ani na škodu, sa s tým niekomu zveriť a navštíviť psychológa. Verte, že to rozhodne nie je žiadna hanba!

Veľmi úspešnou metódou sa javí kognitívna behaviorálna terapia, ktorá sa zameriava na analýzu toho, ako negatívne myšlienky a pocity ovplyvňujú naše stravovacie návyky a vnímanie samých seba alebo interpersonálna psychoterapia, ktorá sa zameriava na myšlienku, že prejedanie je spôsobom, akým sa ľudia vyrovnávajú s osobnými problémami, ktoré doteraz nevyriešili.

7) Dbajte na dostatočný spánok. Je preukázané, že nedostatok spánku vedie k tendencii prijímať väčšie množstvo kalórií, nepravidelnému stravovaniu a nutkavému prejedaniu. Dodržujte preto spánkový režim 7 – 8 hodín denne.

 

Čo si z článku odniesť?

Porucha príjmu potravy nie je nič, čo by sme mali brať na ľahkú váhu a dúfať, že to samo zmizne. Nezmizne – celý priebeh sa môže postupne zhoršovať, až sa dostaneme do začarovaného kruhu. Je preto vhodné rozpoznať prvé náznaky čo najskôr a začať na nich pracovať. Záchvatovité prejedanie má negatívne dopady nielen na našu fyzickú stránku, ale najmä na tú psychickú, na našu hmotnosť, sebavedomie, socializáciu a najmä vzťah k sebe samým.

Nebojte sa požiadať o pomoc, nebojte sa s problémom zveriť svojim najbližším a začať to riešiť.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
 

 

 

Naše produkty sú zamerané na ženy, aj mužov. Zákazníci si našli veľkú obľubu v našich produktoch vďaka špičkovému zloženiu surovín, ktoré dávajú zmysel a pomôžu vám na vašej ceste k vysnenej postave. Naším cieľom je, aby si každý z vás našiel čas a vlastnú cestu k svojmu osobnému úspechu.

   Telefon: +420 774 258 991

   E-mail: info@skinny.sk

                          

Produkty
 

Collagen

Spaľovače

Zdravie a regenerácia

Proteíny, ktoré chutia

Výhodné balenia

Kompletná ponuka

 

 

(c) 2022 SKINNY.cz s.r.o., VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ